Dětská stomatologie

Dětská stomatologie - dětským pacientům je potřeba věnovat speciální péči. Jakékoliv zásahy v dutině ústní jsou pro dítě o to více stresující, pokud jsou akutní a bolestivé. Proto je nezbytné věnovat maximální úsilí prevenci zubního kazu u dětí.

Je pro nás velice důležité, aby se v naší ordinaci dítě cítilo v bezpečí a bylo v dobré pohodě a abychom tak předcházeli vytvoření negativních emocí spojených s návštěvou zubního lékaře.

Zdravé zuby dospělého člověka úzce souvisí s vlídným přístupem personálu k dětským pacientům, pečlivým vyšetřováním, instruktáží správného čištění dětského chrupu.

Správné čištění

Již prořezané první zoubky je potřeba pečlivě čistit. Jako první se do dutiny ústní prořezávají přední zuby a ty je možno čistit gázou nebo smotkem vaty. Jakmile začnou růst stoličky, tento postup je už nedostačující a je nutné začít čistit zubním kartáčkem a vhodnou dětskou zubní pastou. Je žádoucí vést dítě od začátku nenásilnou formou k „přátelství“ se zubním kartáčkem, účinné čištění je ale na rodičích. Do osmi let věku je dobré dětem s čištěním pomáhat.

První kaz

Známkou odvápnění skloviny, a tedy stavu, který předchází vzniku kazu, jsou bělavé skvrnky. Pokud v tomto stadiu pokračuje nedostatečná hygiena, bílý okrsek se změní v tmavší a měkčí místo a mluvíme o kazu. U velmi malých dětí může docházet ke vzniku tzv. kazu kojenecké lahve. Ten vzniká na podkladě pití slazeného nápoje, zejména před spaním či „na usnutí“, namáčení dudlíku do medu, usínáním dítěte u kojení a následnému zaschnutí mléka na zubních ploškách atd. Projevem tohoto stavu je rychle se šířící kaz, který nejednou vede k nutnosti extrahovat všechny dočasné řezáky!